Comments by "Michael Dramov" (@mikbanzai1) on "Крым.Реалии"
channel.
-
4
-
Мені ситуація з російською та українською мовами видається досить зрозумілою. На території Московії спочатку жили фінно-угорські племена - мокші (з головним містом Москва), мордва, ерзя (Рязань), перм (головне місто Перм), іжора (там, де зараз Петербург), і так далі. На цій території немає слов'янських поховань. Але жителі цієї території називають себе росіянами. Тобто ніби ось жили фінно-угри, а десь між ними, в лісах і болотах, жили споконвічно російські казкові богатирі. Насправді фінно-угри були сферою впливу Київської Русі та васалами київських князів, аристократією земель, які були сферою впливу Києва.
Так на цю територію поширилася релігія – православ'я. Перекладами церковних старослов'янських текстів та мови аристократії на місцеві фінно-угорські мови ніхто не займався, звичайно. Тому, звісно, зрештою місцеве населення почало розмовляти мовою аристократії, церкви та правлячої верхівки. Це природно. Так само, як Ірландія заговорила англійською.
У 18 столітті відбувся зворотний процес – Україна-Русь фактично була окупована фінсько-татарською Московією, яка указом татарина Петра Наришкіна від 1721 року оголосила себе Росією, Великоросією та спадкоємицею Київської Русі. Хоча з таким самим успіхом Румунія (оригінально – Дакія) може назвати себе спадкоємицею Стародавнього Риму.
Таким чином, колишні васали стали фактично окупантами. Ну це якби та Румунія захопила б Італію і назвала б італійців малоримлянами, а себе – великоримлянами.
У цій ситуації мені здається дивним, що мислячі логічно люди, які зараз живуть у Росії, нехтують своїм фінно-угорським походженням і тягнуть на себе ковдру Київської Русі. Що поганого в тому, що ви насправді не росіянин, а татарин чи мордвин, чи мокша? Це що соромно? Або недостойно? Ну, наприклад, можна пишатися тим, що мокші та ерзя виявилися родоначальниками справді могутньої в свій час імперії, як стародавні латини, що створили Римську імперію. Але ж латини не називали себе великогреками, а самих греків малогреками, тільки тому, що колишня Стародавня Греція потрапила в сферу впливу Риму.
1
-
1