Comments by "Biljana Papazov Ammann" (@biljanapapazovammann2972) on "Поглед Инфо" channel.

  1. 32
  2. 25
  3. 25
  4. 18
  5. 16
  6. 14
  7. 14
  8. 13
  9. 13
  10. 10
  11. Към финала за отношенията ни с Русия и безвъзвратно загубеното приятелство с този велик народ се сетих за мое малко есе с размишления за прошката: „Прошката не променя миналото. Тя разширява кръгозора на бъдещето. " Много съм мислила за прошката! Исках някъде да намеря повод за диалог, за да включа тази "поговорка" в живота ... Като морален философ откривам, че „свободната воля“ е най-важното качество, което може да определи човешкото същество. Но как може да се съчетае свободната воля с жеста на прошка? Има два морални закона, които работят заедно, когато мислим за прошката: законът на съдбата (т.е. законът за причината и следствието и законът за благодатта и прошката). И двете са дълбоко в нас и тяхната връзка е трудна за разбиране. Виждаме първия закон в живота около нас в лозунга: „Каквото садите, това ще пожънете“ ... или „Всичко, което правите, ще се случи и на вас“ - това индусите наричат ​​„карма“. Виждаме и втория закон в ежедневието: хората изпитват съпричастност и прощават ... ... но трудният въпрос остава отворен и е: "Ако съм простила на някого, той ще прости ли и на мен ... ???" На този въпрос не е отговорено ... нито от философията, нито от политиката, нито дори ясно от традицията. Очевидно е: ако сме оставени на земята, трябва да се поучим от нашия опит и да използваме това, което сме разбрали в живота!
    10
  12. 10
  13. 10
  14. 9
  15. Благодарение на Издателството Изток Запад аз се позаинтересувах и чух на немски чудесни интервюта с младия историк Давид Енгелс. Той е много ведър, оптимистичен, добронамерен....аз не чух засега нищо от мрачната естетика която тук се спомена по едно време. Той не предлага черно бял подход чрез отричане на постигнатото, но изтъква че един слой в традиционното европейско поведение е изтънял , а именно съпричастието към културното наследство на Европа, което донякъде се проявява в поведението на европейците, но не се осъзнава защото е изместено от бюрократична, метрична, а не естествена солидарност с представителите на другите култури. Младият белгийско- германски историк предлага възвръщане на културната европейска идентичност като предпоставка за универсална солидарност. Без смислена идентичност не можеш да се солидаризираш по естествен начин. Той дава за пример африканци, индийци, китайци които въпреки технологичния прогрес( и консуматизма за жалост) не са се отказали от своята културна идентичност. Освен това неговите понятия са малко по различни от тези, които чувам в това интервю....според него разликата не е между леви, десни консерватори, центристи а между nowheres и somewheres, между традиционалисти и универсалисти. Не чух да споменава модернизма и пост модернизма като основни врагове на консуматизма, а по- скоро грешната обюроктарена, политическа платформа на ЕС. С други думи трябва да наваксаме изгубеното, пропиляното като възстановим и осъвременим изчезващия културен слой между хора и политика и то чрез поредица от задачи и поредица от Хоризонти към които се стремим като мислещи и чувстващи европейци за да заменим бюрократичния европейски съюз с нов, който именно да отговаря на съпричастност към незаменимата европейска култура. Благодаря на Издателство Изток Запад за усилията си да представя интересни и необходими за нашето време четива. Благодаря и на Поглед за популяризирането им!
    9
  16. 9
  17. Ето и едно компетентно мнение, взето от стената на самия професор ИХ, където Димитър Гетов не се стеснява да го обрисува: "ИХ се обърка, но сигурно знае разликата между глаголите „да ковеш” и „да подковаваш”. Натруфената и нагла надменност на този човек, отвратителното му презрително снизхождение, с което говори за хората, наричайки ги "средното съществувание" е явно чиста проба, излизаща от контрол, защитна реакция спрямо забележките на мислещите българи относно идейната и фактическа импотентност на този крачещ моноспектакъл - ИХ. Нарече за пореден път „малоумни” тези, които реално са му задавали въпрос „какво правиш там, все още?” и които всъщност му плащат депутатските привилегии. Относно изказването му колко сложен е интелектуалният труд да се създават закони, си спомням академичния ми съветник в университета ми в САЩ (проф. Кори Ази беше експерт по икономика на труда с дисертация от Харвард). Та американският ми професор ми бе писал на едно контролно, за което по един от въпросите отговорът ми беше в един абзац и ми бе дал пълен бал точки, а за другия, по който бях изписал три страници бях получил нищожен бал. Когато го попитах защо ми е дал пълни точки за краткия отговор и почти никакви за пълния ми отговори: „We are not Marxists here. We do not believe in the labor theory of value.” И бе напълно прав. Двигателите също се сравняват по КПД, а не по брой въртения на коляновия вал, или по потребление на гориво. За снизходителния коментар на ИХ относно „селските читалища” ще пропусна даже коментар. Дано при следващата Му визита там не Му го напомнят. ПП: А що се касае за законодателната инициатива на този депутат, смятам че е редно да не заблуждава избирателите си с ЛИЧНА инициатива. Просто подписът му стои в инициативи на групата на БСП, а той съвсем конкретно и тенденциозно ги представя вербално като свои инициативи. А го прави, защото наистина смята електората за глупаци, на които ако им заговори от екрана в стил ядосан, апломбиран монолог, без право на отговор, ще респектира част от тях. Иво Христов е отдавна един моноспектакъл, ефектът от чиято парламентарна работа е нула."
    8
  18. 8
  19. Не е просто сравняването на здравните системи между България и Западна Европа без да се има пред вид цялата картина на разходите. Аз живея в Швейцария и в момента изживявам на собствен гръб недостатъците на здравната система тук покрай заболяването на мъжа ми. Един от фрапантните случаи беше например повикване на бърза помощ за разстояние от 5’. Цената беше 997 франка и на тази услуга имаш право веднъж в годината. Ако обаче цената е под 500 франка, трябва сам да си я платиш. Случи ми се със спукана аорта в носа от несполучлива операция. Месечната скромна вноска (през целия ни живот ) за болничната каса е около 700 - 900 франка. Голяма част от лекарствата не се поемат от касата. Транспортът между болниците в околността също не се поема от касата. Диагнозата, анализите и престоят в болницата се определят от едно междинно звено ( социална служба) която е връзката между касата и лекарят. Тоест според парите, които е готова да отпусне касата осведомения чрез социалната служба доктор си слага дуагнозата така, че да те изпишат бързо. В един от случаите мъжът ми - току що изписан - припадна на входа на болницата. Трябваше да го приемат пак и едва тогава като спешен случай му сканираха малкия мозък, нещо което един час преди това отказваха въпреки виенето на свят и шум в ушите, под претекст че нямат лекар в момента . С една дума триковете са сложно закодирани, но никога не са в полза на пациента. Доколкото научавам от приятелки достъпът до лекарска услуга в България е бърз и адекватен. Дано и цените влезнат в нормален модус!
    8
  20. Като представител на дистопичното говорене( враждебно на бъдещето) Проф. Иво Христов системно подкопава позициите на БСП. Вероятно това е и мисията на Поглед- инфо??? Дистопичното му говорене си има своя логика....и тя е желязна. Просто трябва да се изключи надеждата, емпатията и на тяхно място да се озвучава омраза или автоагресия. Така функционира човешката психика. Това не е критично мислене, щом не дава алтернативи за близкото бъдеще. Може би аз се възмущавам като човек от по-старата генерация, който достатъчно се е напарил от догматично, обобщаващо мислене. Надявам се поне, че дъщеря ми ще има мъдростта и свободата да мисли и говори, пазейки и култивирайки човешкото в себе си. Затова и скоро участвах в конференция чрез видео за "Културата на човечността" към "Националния форум Български исторически четения".
    8
  21. 8
  22. 8
  23. 7
  24. Поздравления за деловата инициатива с тематичните клубове. Това би трябвало да бъде основната линия на усилието за достойното оцеляване на България. Моят въпрос е за геополитическата стратегия на Левицата: Дали е достатъчно да се концентрира само върху двустранни отношение с отделните европейски страни или ще се включи и в новата концепция все по-популярна в Германия за една Европа отвъд НАТО и сегашната представа за ЕС. Най-обичаните европейски публицисти апелират за необходимостта от възстановяване на връзката между европейските страни поотделено и като цяло с Русия за да може Европа да има глас като цивилизационна система в новото преразпределение на света. Тази година дава възможност за промени, които трябва да се обсъждат и активирането на представата за Европа като цивилизационен проект, а не икономически район, подвластен на САЩ ще бъде от изключително значение. Този нов дух би трябвало да проникне във всички нови клубове като се почне от Международник! Успех в мисията!
    6
  25. 6
  26. Agritianin Bess Професорът със своето активно медийно присъствие, при това винаги сам, е създал вече своята "платформа" и тя е България да се примири с ролята на периферна зависима от богат център страна. В това отношение професорът е много последователен - тази злокобна манипулация......да мачка масовата психика и да я депресира целѝ да хипнотизира "завалията- българин" та да се самоунищожи до край в катастрофата на света, на българския свят. След това идват спасителите вероятно от Турция, от кръгове в Русия и кръгове от САЩ с тяхното "имперско самочувствие". Като че ли усърдно заклеймяващия, пардон "анализиращия" професор е специално обучаван в тъпчене на масовата психика в съответните институции по дистопия - негативна утопия. Този подход има своите почитатели според концепцията на Immanuel Wallerstein за новия политически ред. Професорът е имал намерение да създаде такъв център в България. Не разбирам почитателите му.
    6
  27. 6
  28. 6
  29. С интерес изслушах разсъжденията на Иван Спиридонов за Трансхуманизма. Тази тема ме е интересувала спорадично в рамките на биологични конференции за Бъдещето на Човека и то като философ. Според мене съпротивата срещу всички трансхуманистични течения може да успее едва когато сме в състояние да различаваме два основни начина на мислене: 1. Мислене обхващащо конкретна система с ясен периметър и 2. Мислене което е абстрактно, рационално разклоняващо се във все повече спекулации, чийто източник е сенчестата страна на човека. Аз го наричах борба между “технологическия прогрес” и “социалното развитие” за да не уплаша биолозите, фасцинирани от постиженията на мета-техниката произвеждаща пост- човека. С други думи ние трябва с всички сили да се ориентираме към такава сила на Въображението което да е Морално Въображение със съответните морални визии, опознаващи дълбинно човешкото. Изкуството също трябва да се включи в тази борба за споделяне на Човещината!
    6
  30. 6
  31. 6
  32. 6
  33. 6
  34. 6
  35. 6
  36. 6
  37. Ако има нещо, което ме възмущава по отношение маниера на ИХ то е, че той експлоатира натрупаното напрежение в българската душа и я води към обърната агресия....чрез само-омраза. Той претендира, че се държи неутрално, рационално,научно, каквото е и марксисткото учение на преден план, но в рационалните си информации "имплантира" един нагон на гняв, на омраза за който инстинкт няма дори посочен мит на освобождение, както е при Маркс. Идеята на ИХ е че пътят към истината е препречен от .."завалията", голямата истина е достъпна не на "един избран народ" или "избрана класа", както е при Маркс, а само на.....образования, смел критик ИХ. И за да се сложи край на напрежението, най-добре е "завалията" да се самоунищожи....да докара апокалипсиса, да се реализира в катастрофата на света ... на българския свят. Не мога да се присъединя към тази злокобна и задушаваща всяка воля за действие манипулация!
    5
  38. https://www.facebook.com/1323437552/posts/10212375106715774/ "Иска ми се най- после да приключат фронтовите борби в моята партия. Ние всички сме съгласни, че който е преследван трябва да получи защита в Германия. Ние също сме съгласни, че на бежанците от войната трябва да се помага и то предимно на място. Това от което имаме нужда и трябва да го сложим на преден план е нуждата от социална справедливост и възобновяването на социалната държава в Германия. Това е общата ни платформа по която нямаме различия. Там където остават различия трябва да се дискутират делово и да се стигне до реалистични позиции, какъвто е случаят с мнозинството от левите партии в Европа." Малко, но важно сравнение в говоренето на Сара Вагенкнехт и на българските утвърдени леви. Докато Сара говори за "делово обсъждане на социалната политика", Миков прави пируети около "различен ценностен порядък". Сърцето ме заболява като ги слушам😞
    5
  39. Аз мисля че настана време Европа да се коментира диференцирано без да се отъждествява с политиката на ЕС. Идеята да се анализират събитията от 1989 като пропуснат шанс за осмисляне разказът за “Европа като континент на мира” намирам за конструктивна. И тази идея е развита много съвестно в книгата “Краят на Европа и как да мечтаем за Бъдещето ѝ” от Улрике Гуеро и Хауке Ритц. В този дух разбрах и речта на Путин, който предлага мир с Европа при зачитане на руските условия. Европа без Русия няма шанс, а бюрократичното американизирано войнствуващо управление на ЕС не бива да се отъждествява с народите и регионите на Европа. Русия носи Европа в културата си и участва в хуманните идеали, които просто трябва да се преосмислят и актуализират. Това става по-бързо отколкото приспособяването на човечеството към китайски или други южни идеали за което е нужно време с което не разполагаме.
    5
  40. 5
  41. 5
  42. 5
  43. 5
  44. 5
  45. Kiril Stoykov Де да беше така, но май не е толкова просто. С метафората "Пандемията на лъжата " се всява наистина страх у хората. Да не говорим, че се използува и за политически цели. Страхът бива два вида: рационален, биологичен който атакува фронтално и е разпознаваем и преодолим. Това се опитва да направят ангажираните български лекари в групите "Науката в криза - Science in the Crisis" и "Covid 19- Факти срещу слухове". А и администраторите на групите се опитват да правят точно това - да дадат трибуна на знаещи лекари за разграждане на страха с предложения за опазване от вируса. Другият вид страх е ирационалния, който се свързва с неспокойствието, с тревожността в човешката природа и се преодолява с творчество, с надежда , с упование и солидарност. Аз се надявах в това интервю да чуя за алтернативи, които са реални с реални хора, както тези в споменатите групи. Изненадана съм че в тази платформа липсва градивния подход за оцеляването на България.
    5
  46. 4
  47. 4
  48. 4
  49. 4
  50. 4